Dnes je: Piatok 26. apríla 2024, meniny má Jaroslava, zajtra bude mať meniny Jaroslav.

Všetky deti potrebujú porozumenie a rešpekt - Projekt z pohľadu APZ

Všetky deti potrebujú porozumenie a rešpekt

„Všetky deti potrebujú porozumenie a rešpekt“ je názov projektu, podporený z Fondu Hodina deťom, ktorý zriadila a spravuje Nadácia pre deti Slovenska. Tento projekt od septembra 2012 realizuje nezisková organizácia Áno pre život. Cieľom projektu je naučiť deti zo sociálne ohrozených rodín a ich spolužiakov či rovesníkov navzájom si rozumieť, rešpektovať sa, spolupracovať a pomáhať si. Projekt prebieha v spolupráci s Katolíckou spojenou školou.

Počas trvania projektu prebieha 2x mesačne remeselná keramická dielňa, kde sa deti učia pracovať s hlinou, spoznávajú jej vlastnosti, spoločne tvoria pekné veci a učia sa posilňovať svoju sebadôveru a vytvárať priateľstvá. Druhou aktivitou s podobným zámerom je fotografická dielňa, na ktorej sa deti a mladí ľudia zoznamujú so základmi fotografovania, lektor ich vedie k pochopeniu, že fotografovať neznamená len stlačiť spúšť, ale treba sa na svet vedieť aj správne pozerať. Ďalšími aktivitami sú seminár o rodinných financiách pre mladých ľudí, či stretnutia pre učiteľov s odborníkom. Učitelia sa môžu naučiť spoznávať špecifické potreby svojich žiakov a hľadať efektívne spôsoby práce so žiakmi počas vyučovania, čím by sa mohla uľahčiť ich náročná práca. V predvianočnom období deti pod vedením dospelých zorganizovali Vianočné trhy, kde prezentovali tvorbu remeselnej dielne, mohli využiť získané vedomosti a nadobudnúť ďalšie životné, sociálne či komunikačné zručnosti a organizačné schopnosti.

Terézia Podolanová, Áno pre život n.o
koordinátor projektu

Remeselná keramická dielňa

V priestoroch Katolíckej spojenej školy sa od septembra 2012 dvakrát mesačne realizuje keramická dielňa. Táto aktivita prebieha v spolupráci s neziskovou organizáciou Áno pre život v rámci projektu s názvom „Všetky deti potrebujú porozumenie a rešpekt“ podporeným z Fondu Hodina deťom, ktorý zriadila a spravuje Nadácia pre deti Slovenska. Zámerom celého projektu prostredníctvom jednotlivých aktivít je naučiť spolupracovať deti zo sociálne ohrozených rodín s ich spolužiakmi a rovesníkmi, dať všetkým deťom možnosť získať a prehlbovať životné, sociálne, či komunikačné zručnosti a podporovať hodnoty ako tolerancia, rešpekt, priateľstvo, pomoc iným.

Počas keramických dielní sa deti učia pracovať s hlinou, oboznamujú sa s jej vlastnosťami, fázami spracovania. Používajú rôzne nástroje a techniky na úpravu hliny a vytvárajú malé hlinené výrobky, ktoré sú následne vypálené v keramickej peci a glazované. Cieľom tejto aktivity, je naučiť deti z prostredia ohrozeného sociálnym vylúčením spolupracovať so svojimi spolužiakmi, podporovať vytváranie a prehlbovanie vzájomných priateľských vzťahov a zvyšovať sebahodnotu detí. Výrobky detí boli v predvianočnom období prezentované aj na Vianočných trhoch, ktoré prebiehali v priestoroch Pastoračného centra.

Ďalšími aktivitami projektu, na ktorých sa zúčastňujú žiaci našej školy sú fotografická dielňa a seminár o rodinných financiách. Počas niekoľkých stretnutí s odborníkom aj pedagógovia môžu spoznať životné podmienky žiakov pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia a majú možnosť sa naučiť ako efektívne pracovať s deťmi zo špecifickými potrebami počas vyučovania, čo im môže pomôcť v ich náročnej práci.