Dnes je: Nedeľa 23. júna 2024, meniny má Sidónia, zajtra bude mať meniny Ján.

Crema - Rajec 2013

Reakcie z Talianska

Martina Marangoni

This year, from the 8th to the 11th of October, I went on a school trip with some schoolmates and my English teacher to Slovakia, in particular a city called Žilina. When I arrived, I was so tired that I fell asleep in the bus, during the trip from the airport in Bratislava to Rajec, a small city where there was the school and where Slovakian students lived. I stayed at my correspondent's house; she is called Barbora who, with her family, were very kind with me... They usually eat more than we do in Italy, so when I had breakfast or dinner they were worried beacuse I didn't eat as much as they did! Anyway their food was good and not very different from the Italian one. We visited a lot of interesting places: some castles, like Bojnice and Orava, two ancient villages called Čicmany and Košice, and the main towns, Bratislava, Žilina and Rajec.
The place I liked most is Orava because, also if in the castle there were a lot of stairs (the journey was very tiring!), it was a very beautiful place: there was a big park and I ate a typical food called halušky: it's similar to Italian “gnocchi” covered with goat cheese and bacon... I loved it!!! I also enjoyed the journey on the Orava river by boat and most of all the Čicmany ancient houses, whith their beautiful and original walls' decorations. Another thing that I liked was the Slovak Astronomical clock in Stará Bystrica because it was very unusual and I've never seen anything like that before.
The last day in Rajec we had free in the evening so, with Barbora and her friend Lenka, I went to Žilina to go shopping in the main shopping center. The last day we visited their school (Katolika Spojena Skola) and we did some activities in English, and every hour we changed the classroom, so I met a lot of Slovakian students of different ages, and everybody were very nice!
After Rajec, we went to Rona to visited the glass factory, and then, in Bratislava, we visited S. Martina's Cathedral. When we finally arrived to the airport, we found out that our flight had been delayed for thunderstorms, so we had to wait in the airport until 11 p.m.! We had enough time to explore the whole airport...! In the end, I arrived home very tired but happy because I loved this trip and I learned a lot about a country which I didn't know anything before.

Tento rok, od 8. do 11. októbra som išla na školský výlet spolu s mojimi spolužiakmi a mojou učiteľkou angličtiny na Slovensko, konkrétne do mesta Žilina. Keď som pricestovala, bola som unavená a cestu z Bratislavy do Rajca som prespala. Rajec je malé mesto, kde je sídlo našej družobnej školy a bydlisko slovenských študentov. Bývala som u mojej priateľky Barbory, s ktorou si píšem. Ona a jej rodina ma veľmi milo prijali. Oni majú vo zvyku jesť viac ako u nás v Taliansku, a tak boli nešťastní, keď som jedla menej ako oni. Každopádne ich jedlá boli dobré a nelíšili sa veľmi od tých talianskych. Navštívili sme množstvo zaujímavých miest: zámky ako sú Bojnice a Orava, dve staré dedinky Čičmany a Rajecká Lesná a tiež mestá ako Bratislava, Žilina a Rajec. Najviac sa mi páčil Oravský hrad, hoci som vďaka mnohým schodom bola veľmi unavená. Jedla som typické jedlo, nazývané halušky, podobajú sa na talianske gnochi ochutené bryndzou a slaninkou... Zamilovala som sa do nich! Tiež ma zaujala plavba na plti po rieke Orava, ako aj staré domy s originálnymi maľbami v Čičmanoch. Ďalšia pekná vec bol nezvyčajný orloj v Starej Bystrici - ešte som nikdy nič podobné nevidela. Posledný večer sme mali voľný program s Barborou a jej kamarátkou Lenkou a išli sme do nákupného centra. Posledný deň sme navštívili Katolícku spojenú školu, kde sme sa zúčastnili na hodinách angličtiny. Každú hodinu sme strávili v inej triede, a tak som sa zoznámila s mnohými slovenskými študentami rôzneho veku a všetci boli veľmi milí. Z Rajca sme pokračovali do sklárskej továrne Rona a nakoniec sme navštívili Chrám sv. Martina v Bratislave. Po príchode na letisko sme zistili, že náš let je odložený kvôli búrke a museli sme čakať na letisku do jedenástej hodiny večer. Mali sme dosť času na to, aby sme poriadne preskúmali letisko.
Domov som sa vrátila unavená, ale šťastná, pretože výlet sa mi veľmi páčil a dozvedela som sa veľa nového o krajine, ktorú som predtým nepoznala.

Martina Marangoni

A NEW HOUSE FROM ZILINA.

At the beginning of last month I went in Slovak, a foreign country that I've never seen. Today I could say, I want to come there again. I really love the country, the people, the tradition, but the most important is that I met a lot of new friends. Now I have a new best friend comes from Slovak and I must thank the family who put up me in their house during my trip and the thoughtful teachers. :)
I like very much the place we have visited, in particular the castle of Bojnice, the Slovensky Betelehem and the village of Cicmany; the typical dishes are very delicious and the company is very good too.
With this experience I could speak and compare myself with other teenagers come from a country different from Italy, but just now I learn that we aren't different and even if we speak different languages and we have different tradition, we believe and live the same emotions, the same problems and the same daily life. I hope, in a future, to return in Slovak because the trip was very short and I imagine that I didn't see the entire beauty of the place and of the people, and I would keep the friendship I build there; so at last I thank everybody for the hospitality and I say: “I've found a new house in the world.:) Hello, see you soon!!” With love, Chiara.

Začiatkom minulého mesiaca som sa vybrala na Slovensko - do neznámej krajiny, ktorú som nikdy predtým nevidela. No dnes môžem povedať, že sa tam chcem opäť vrátiť. Ja skutočne mám rada tú krajinu, ľudí a ich tradície, ale, čo je pre mňa najdôležitejšie, že som stretla veľa nových priateľov. Teraz mám na Slovensku svoju najlepšiu priateľku a musím poďakovať jej rodine, ktorá ma prijala vo svojom dome a tiež ďakujem ich starostlivým učiteľom . Veľmi sa mi páčili miesta, ktoré sme navštívili, obzvlášťBojnický zámok, Slovenský Betlehem a Čičmany, Tiež mi chutili typické slovenské jedlá a rozumela som si aj s našimi slovenskými spoločníkmi. Vďaka tejto skúsenosti možem povedať, že hoci pochádzame z inej krajiny, hovoríme rôznymi jazykmi a máme svoje tradície, myslíme a cítime rovnako. Dúfam, že v budúcnosti sa vrátim na Slovensko, pretože výlet bol príliš krátky na to, aby som videla tú celú krásnu krajinu a verím, že priateľský vzťah, ktorý som si tam vybudovala, bude trvať naďalej. A nakoniec chcem poďakovať všetkým za pohostinnosť a môžem konštatovať, že som si našla druhý domov vo svete .

Do skorého videnia

S láskou Chiara

Článok v Rajčan 11/2013Druhý októbrový týždeň sme privítali našich talianskych priateľov z družobnej školy v Creme. Počas pobytu sme im pripravili mimoriadne pestrý a časovo náročný program. V stredu sme ich zoznámili s pamiatkami v Žiline a popoludní už obdivovali zlatý strop v Bojnickom zámku. Cestou naspäť nazreli do života a práce našich predkov v múzeu v Čičmanoch. Nevynechali sme ani náš drevený klenot od majstra Pekaru v Rajeckej Lesnej. Neformálne večerné stretnutie v reštaurácii pritiahlo aj ďalších našich gymnazistov. Prvou štvrtkovou zastávkou bola Stará Bystrica, kde sme sa pochválili jediným slovenským orlojom a pokračovali sme na rázovitú Oravu. Oravský hrad chytil za srdce nielen romantikov. Posilnení slovenským národným jedlom sme našich hostí previezli na pltiach. Splav bol plný adrenalínu a vtipných príbehov, ktoré boli prekladané do taliančiny a angličtiny. Posledné spoločné dopoludnie patrilo škole. Taliani s nami absolvovali štyri zaujímavé hodiny anglického jazyka na našom gymnáziu, prechádzku po rínku a návštevu kostola. Svätá omša v slovensko – talianskom jazyku za sprievodu spevu našich šiestakov mala tiež svoje čaro. Cestou na letisko sme objavovali tajomstvo ručnej i strojovej výroby úžitkového skla vo firme Rona Lednické Rovné. Hoci nám na krásavicu na Dunaji nezostalo veľa času, stihli sme navštíviť Dóm sv. Martina s klenotnicou a aspoň pohľadom pohladiť historické pamiatky v centre Bratislavy. Sme radi, že sa naši talianski partneri na Slovensku dobre cítili a že sme mali možnosť komunikovať v cudzom jazyku v bežnom živote. Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k úspešnému priebehu celej akcie.
Viac informácií o projekte v dokumente, ktorý si môžte stiahnuť: Download


Stiahnuť všetkoKontakty | Vedenie | Mapa stránok
Katolícka spojená škola | Copyright © 2014
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!