Projekt Comenius: „Oživenie Slovanov v období 17. – 20. storočia“
Mobilita v Poľsku
Naša škola sa zapojila do projektu v rámci
Programu celoživotného vzdelávania Comenius – multilaterárne školské partnerstvá. Projekt s názvom
Oživenie Slovanov v 17. – 20. storočí nám pomôže spoznať snahu Slovanov o určenie vlastnej svojbytnosti a budeme skúmať, ako vyzerala spolupráca zástupcov slovanských národov v tejto ťažkej, ale dôležitej dobe.
V dňoch
29. 3. – 4. 4. 2014 som sa zúčastnila na
mobilite v Poľsku, v meste
Skoczow. Mobility sme sa zúčastnili my, Slováci, Česi, Bulhari a Poliaci.
V sobotu (29.3.) sme po obede odchádzali zo Žiliny vlakom do Českého Tešína. V Tešíne na nás čakal autobus, v ktorom už čakali českí účastníci. O pol hodinu neskôr sme dorazili do Skoczowa, kde sme sa ubytovali v hoteli Koss v Górki Wielkie a neskôr sme sa zúčastnili na umeleckom seminári v Múzeu Kossaków, kde sme mali zaujímavú prednášku. Po večeri nás čakali rôzne aktivity, ktoré nám pomohli rýchlejšie sa zoznámiť s ostatnými účastníkmi.
V nedeľu (30.3.) sme išli do galérie Adama Malysza, známeho skokana na lyžiach. Neskôr sme sa vyviezli lanovkou, hore sme si mohli z blízka pozrieť skokanský mostík. Po obede sme pracovali v skupinkách.Mali sme za úlohu nakresliť jednotlivé veci a neskôr sme ich názvy prekladali do ďalších jazykov. Bolo to zábavné a navzájom sme si pomáhali. Neskôr boli naše majstrovské diela vystavené v škole v Skoczowe. Po večeri sme pracovali na projektovom denníku.
V pondelok (31.3.) sme ráno išli do školy, kde každá krajina prezentovala svoju prezentáciu. Po prezentáciách sme sa zúčastnili prehliadky školy, po ktorej sme mali hodiny poľštiny, kde sme pracovali v jednotlivých skupinkách. Tam sme videli naše umelecké diela z predchádzajúceho dňa. Po obede sme mali prehliadku mesta Skoczow. Tak ako každý deň, aj v pondelok sme pracovali na projektovom denníku.
V utorok (1. 4.) sme cestovali do Tešína, kde sme sa zúčastnili prehliadky mesta Tešín. Navštívili sme Divadlo A. Mickiewicza. Videli sme Rotundu svätého Mikuláša a sv. Václava, ktorá je najstaršou a najcennejšou pamiatkou v Tešíne. Veľmi nás zaujala studňa vo veži Poslednej obrany. Navštívili sme aj Piastovskú vežu, odkiaľ sme mali pekný výhľad na Tešín. Po obede sme odchádzali do mesta Wroclaw, kde sme boli ubytovaní dve noci.
V stredu (2. 4.) sme sa doobeda zúčastnili prehliadky mesta Wroclaw, kde sme videli veľa kultúrnych pamiatok, námestí a kostolov. Navštívili sme aj Panorámu Raclavika, kde olejomaľba zobrazuje bitku Raclawice, Kosciuszkovo povstanie a víťazstvo poľských síl pod velením generála Tadeusza Kosciuska. Táto maľba sa mi veľmi páčila a veľa som sa pri tom dozvedela o dejinách. Neskôr sme mali rozchod vo Wroclawi.
V štvrtok (3. 4.) sme navštívili Wroclawskú univerzitu ako centrum panslavizmu v Poľsku. Po obede sme sa vracali späť do nášho pôvodného hotela Koss v Górkach Wielkich. Cestou sme sa ale ešte zastavili na zámku, za ktorým bola obrovská záhrada. Bolo pekné slnečné počasie a záhrada vyzerala nádherne. Po návšteve zámku sme pokračovali v ceste.
V piatok (4. 4.) sme sa ráno rozlúčili s ostatnými účastníkmi a vydali sme sa na cestu domov.
Jana Galková, septima KSŠ - GAŠ
Projekt Comenius: „Oživenie Slovanov v období 17. – 20. storočia“
Po úspešnom ukončení dvojročného multilaterálneho projektu The good deed of St. Cyril and Methodius unites Slavonic people (Po stopách sv. Cyrila a Metoda), ktorý bol realizovaný s finančnou podporou Európskej komisie, Generálneho riaditeľstva pre vzdelávanie a kultúru v rámci Programu celoživotného vzdelávania COMENIUS – Školské partnerstvá, sme sa spolu s našimi partnermi z Bulharska, Poľska a Českej republiky rozhodli spolupracovať aj na ďalšom projekte. Vo februári 2013 sme podali prihlášku a netrpezlivo sme čakali na odpoveď, ktorá mala prísť na konci školského roka. A odpoveď naozaj prišla. Taká, akú sme si priali. Nový projekt pod názvom „Oživenie Slovanov v období 17. – 20. storočia“ trvá od 1. 8. 2013 do 31. 7. 2015.
V tomto projekte sa budeme venovať 17. – 20. storočiu, ktoré sa vyznačuje bojom za národnú a cirkevnú nezávislosť a vznik národných jazykov.
My, ako partner zo Slovenska, sme sa rozhodli v projekte venovať obdobiu národného obrodenia. Viaceré národy zapojené do projektu majú spoločnú minulosť v rámci Habsburskej monarchie. V časoch národného obrodenia dochádzalo k intenzívnej spolupráci medzi slovanskými národmi v snahe chrániť sa pred germanizáciou a maďarizáciou. Našou úlohou bude hľadať cesty spolupráce národovcov Slovenska a ostatných krajín participujúcich na projekte. Chceme oboznámiť účastníkov s myšlienkou slovanskej vzájomnosti a živým odkazom cyrilometodskej tradície v našich dejinách a literatúre.
Budeme sa tiež snažiť priblížiť otázku vzniku, kodifikácie a významu spisovného jazyka Slovákov žijúcich v rakúsko-uhorskej monarchii v ich snahe o samourčenie a pri formovaní moderného národa. Oboznámime účastníkov s používaním biblickej češtiny a prácou štúrovcov v oblasti jazyka a literatúry.
Teraz nastal čas, kedy sa začíname venovať príprave na prvú mobilitu, ktorá sa uskutoční v poľskom meste Skoczów. Tam sa prvýkrát v rámci tohto projektu stretneme so zástupcami našich poľských, českých a bulharských partnerov.