Dnes je: Sobota 27. apríla 2024, meniny má Jaroslav, zajtra bude mať meniny Jarmila.

Po stopách sv. Cyrila a Metoda

Pútnický zájazd do Ríma


Článok v Rajčan 6/2013



Článok v Katolícke noviny 22/2013


Článok v Rajčan 5/2013



Pútnický zájazd do Ríma

Nastal dlho očakávaný deň, nedeľa 5. mája 2013 a naša skupina sa zhromažďovala pred kostolom, odkiaľ sme vyrážali na cestu. Po ceste sme ešte vyzdvihli študentov z Dubnice a pokračovali sme smerom na Komárno, potom popod Balaton do Zálaváru, dnes malej dedinky, ale v minulosti významného miesta spojeného s pôsobením sv. Cyrila a Metoda. Na obnovených základoch Pribinovho kostola sa konala netradičná nedeľná sv. omša aj za prítomnosti nespočetného množstva komárov. Prežili sme. Po prehliadke areálu nasledovala nekonečná cesta.

Do Ríma sme dorazili v pondelok až okolo deviatej hodiny ráno. Hneď sme začali s prehliadkou významných pamiatok. Do mesta sme vstúpili Bránou ľudu na Námestí ľudu (brána vstupu sv. Cyrila a Metoda do Ríma), navštívili sme hrob Slováka, blahoslaveného Andreja Chmela, odtiaľ k Španielskym schodom, Fontáne di Trevi, k stĺpu Nepoškvrnenej, kde sme sa krátko pomodlili, nasledoval prezidentský palác s pekným výhľadom, úžasná Baziliku Santa Maria Maggiore (miesto, kde boli schválené slovanské liturgické texty) a Baziliku sv. Praxedy, ktorá je vedľa miesta pobytu sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Úplne vyčerpaní sme prišli do ubytovne, kde bola dobrá večera, sprcha a neskorá sv. omša.

Druhý deň bol veľmi náročný, čakala nás prehliadka viacerých veľkolepých bazilík - Lateránskej, Svätého Kríža, Sväté schody, sv. Klimenta (tu v podzemí sa nachádza hrob sv. Cyrila, ktorý bol hlavným cieľom našej cesty), Baziliky sv. Pavla za hradbami, prechádzali sme okolo Pyramídy, Kolosea, Rímskeho fóra, zastavili sme sa pri Pamätníku Viktora Emanuela II. – zjednotiteľa Talianska - a krátko pri Panteone. Deň sme zakončili sv. omšou.

Tretí deň bol vyvrcholením našej púte, veď sme sa mali stretnúť so Sv. Otcom Františkom. Už v preplnenom metre sme vedeli, že tam ide veľa ľudí, stretli sme aj viacerých Slovákov. Po kontrole sme sa dostali blízko koridoru, ktorým mal Sv. Otec prechádzať. Po hodine čakania sa audiencia začala. Keď okolo nás prechádzal a dával nám požehnanie, bol to neopakovateľný pocit, ktorý dodáva človeku silu. Po skončení audiencie sme išli okolo Anjelského hradu na Námestie Navona. Potom nasledoval nákup suvenírov a prehliadka Baziliky sv. Petra (niektorí zvládli aj 653 schodov na kupolu, odkiaľ bol krásny výhľad na Rím). Podvečer sme sa presunuli do Slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme, kde bola záverečná sv. omša našej púte. Odtiaľ už len presun na Slovensko, do Rajca sme dorazili poobede.

Mali sme možnosť prežiť pár dní tak trochu inak – vo Večnom meste, kde akoby miestami zastal čas, pri spoločných sv. omšiach, speve, či už na sv. omšiach alebo v autobuse, vychutnávali sme si multikultúrne a rýchlo žijúce mesto, jeho nespočetné pamiatky. Určite to bol pre každého nezabudnuteľný zážitok.











Stiahnuť všetko

Článok v Naša Žilinská diecéza 5/2013




Zoznam účastníkov skupiny CYMERA, ktorí sa zúčastnia púte do Ríma k hrobu sv. Cyrila v termíne 5. – 9. 5. 2013

1. Adam Martinec
2. Michaela Augustínová
3. Zuzana Halková
4. Patrik Pekara
5. Mária Jasenovcová
6. Lucia Škorvánková
7. Patrícia Rybárová
8. Zuzana Spitzkopfová
9. Jakub Kšiňan
10. Filip Albert
11. Dominika Pekarová
12. Mgr. Róbert Augustín
13. Mgr. Marcela Pekárová
14. Mgr. Michal Hoskovec

Vyhodnotenie 3. úlohy

CYMERA

Dňa 16. 4. 2013 sme sa zúčastnili prezentácie poslednej, tretej úlohy v rámci projektu „Poznajme patrónov Žilinskej diecézy“ a zároveň vyhodnotenia a ukončenia tohto dvojročného projektu.

Prezentovali sme ako poslední, naša prezentácia však mala úspech a zožala najväčší potlesk. V tejto úlohe sme skončili na 1.mieste. Celkovo (za všetky 3 úlohy) sme získlali dve prvé miesta a jedno druhé. Čakali sme na celkové zúčtovanie bodov. Po vyhodnotení sme za sebou nechali aj púchovskú ( Základná škola sv. Margity), aj žilinskú školu (Cirkevná základná škola Romualda Zaymusa) a celkovo sme sa umiestnili sme na prvom mieste.

Ceny a diplomy nám osobne odovzdal Otec biskup Tomáš Galis. Odmenou je pre nás pútnický 5-dňový zájazd do Ríma k hrobu sv. Cyrila s bohatým sprievodným programom. Zúčastní sa ho celá naša skupina CYMERA v termíne od 5. - 9. 5. 2013. Veľmi sa naň tešíme.

M. Hoskovec

CYMERA


Článok v NAŠA ŽILINSKÁ DIECÉZA špeciál

Článok v Rajčan 11/2012

Vyhodnotenie 2. úlohy

Posledný školský októbrový deň sme boli pozvaní do diecézneho centra na vyhodnotenie 2. súťažnej úlohy – Po stopách sv. Cyrila a Metoda v Žilinskej diecéze. Zúčastnili sme sa ho ako 9-členná skupinka, a to: Mgr. M. Hoskovec, M. Augustínová a Z. Halková z 9. A, A. Martinec z 9.B,  L. Škorvánková, P. Rybárová a M. Mikolková z kvarty a J. Kšiňan a F. Albert z kvinty. Našou úlohou bolo formou prezentácie predstaviť miesta úcty sv. Cyrila a Metoda a ich žiakov po našej diecéze.
Stretnutia sa zúčastnilo už menej skupín ako prvýkrát, pravdepodobne niektoré z dôvodu náročnosti odstúpili. Tentokrát prezentovali skupiny svoje vypracovania od posledného miesta. Keď našu skupinu nečítala p. Janegová ani na 2. mieste, už sme vedeli, že  túto úlohu sme vyhrali, čo nás všetkých veľmi potešilo. Nasledovala naša prezentácia, pri ktorej sa postupne striedali všetci členovia našej skupiny, Nemali to vôbec ľahké, však ich sledovalo najmenej 60 ľudí a kamery, ale zvládli to na výbornú. Rodičia môžete byť na nich patrične hrdí!

M. Hoskovec



Fotografie z našich ciest

Archeologická lokalita Uherské Hradiště - SadyBudova fary v BeckoveDetail na oltár v Kostole sv. C+M vo V. ČiernejDetail sochy sv. Cyrila v Kostole sv. Kataríny Alexandrijskej v KonskejDrevený reliéf sv. C+M v Kostole Nanebovzatej P. Márie, Rajecké TepliceInteriér Velehradskej katedrályKomplex na Velehrademaľba v Kostole sv. C+M vo Veľkej Čiernej
Moderný obraz sv. C+M v katedrále na VelehradeMozaika v kostole v Nitrianskej BlatniciNástenné maľby v Kostole sv. C+M vo Veľkej ČiernejObnovený areál na VelehradeObraz v Kostole sv.C+M v TrnovomPohľad na kláštor v SkalkePohľad na Nitru z Meškovho vrchuPribinov kostolík na Nitrianskom hrade
Reliéf s motívom sv.C+M na budove fary, KonskáReliéf sv. C+M a ich žiakov v Kostole sv.C+M, PoluvsieRotunda sv. Juraja nad Nitrianskou BlatnicouStropná maľba sv. Metoda v Kostole sv. Kataríny Alexandrijskej, KonskáSúsošie sv. C+M v katedrále na VelehradeSv. Konštantín a hlaholika, Veľká ČiernaVitráž sv. C+M v Kostole sv.Ladislava, Rajec
Michal Hoskovec, Róbert Augustín

Článok v MY Žilinské noviny 41/2012

Článok v Katolíckych novinách 43/2012

Článok v Naša Žilinská diecéza 10/2012

Realizácia 3. úlohy – putovanie z Nitry na Velehrad

V termíne 23. – 26.9. 2012 sme uskutočnili tretiu, záverečnú úlohu v rámci tohto projektu. Rozhodli sme sa pre cyklopúť rozloženú na štyri dni. Našu skupinu tvorilo 11 žiakov, dvaja učitelia a sprievodné vozidlo. Po dôkladných prípravách sme putovanie začali večernou sv. omšou v kostole sv. Ladislava v Rajci aj za prítomnosti rodičov zúčastnených žiakov. Po nej nasledovalo nakladanie bicyklov, aby sme už skoro ráno mohli vyraziť do Nitry.

1.deň: Nitra – Nitrianska Blatnica
Okolo deviatej hodiny sme dorazili do Nitry, priamo pod hrad. Po skompletovaní bicyklov a rozlúčení sa s jedným z vodičov sme si išli pozrieť areál Nitrianskeho hradu, najstaršiu časť Pribinov kostolík a katedrálu sv. Emeráma. Odtiaľ sme sa presúvali na Zobor k liečebnému domu, blízko ktorého sa nachádza Svoradova jaskyňa. Tu sme si oddýchli a povedali si niekoľko informácií o sv. Svoradovi. Ďalej sme pokračovali po žltej značke na Meškov vrch, odkiaľ sa nám naskytol pekný výhľad na mesto. Po občerstvení nasledoval zjazd do najbližšej obce Mechenice, ďalej Bádice a Horné Lefantovce až na Oponický hrad. To však už boli tri hodiny, takže po krátkom obede sme museli opäť sadnúť na bicykle. Čakala nás úporná cesta po poľných cestách až do Nitrianskej Blatnice. Asi 7 km pred cieľom nám prišiel v ústrety p. Andrašovič -  pravá ruka p. farára, ktorý nás doprevádzal až k ubytovaniu. Po ceste sme mohli sledovať ešte krásny západ Slnka nad Považským Inovcom – našou ďalšou prekážkou nasledujúci deň. Po povzbudzujúcej sprche a večeri, ktorú každý potreboval sme navštívili miestny kostol, kde sme okrem modlitby ruženca mohli obdivovať aj peknú sypanú mozaikovitú výzdobu s motívom sv. Cyrila a Metoda, ich príchodom do Nitry a preložením kníh do staroslovienčiny.

2.deň: Nitrianska Blatnica – Skalka n./ Váhom
Vyrazili sme už skoro ráno, hoci to bolo po predchádzajúcom dni pre mnohých veľmi ťažké. Po rýchlych raňajkách a urobení desiatej sme vyrazili na najdlhšiu a najťažšiu etapu nášho putovania. Púť začala k rotunde sv. Juraja, kde sme sa krátko zoznámili s jej históriou a významom. Odtiaľ sme museli prejsť cez sedlo Marhát, pokračovali sme na Jelenie jamy odkiaľ sme odbočili do Bojnianskej doliny, kde sa nachádza slovanské hradisko z obdobia Veľkej Moravy Bojná – Valy. Cesta tam však bola veľmi zle značená a zo začiatku vôbec so spleťou lesných ciest, takže po hodine zúfalého hľadania sme to vzdali. Boli už dve hodiny poobede a ešte nás čakal obed a zvyšných 40 km do cieľa. Z Jeleních jám sme sa spustili až do Moravan n./Váhom, kde sme mali objednaný obed. Odtiaľ sme sa vydali do Ducového na vrch Kostelec, kde sme si prezreli slovanský veľmožský dvorec – odkryté zvyšky rotundy. No a potom nasledovala cesta po hrádzi až do Trenčína s krátkou zástavkou v Beckove pod hradom. Na novú Skalku sme dorazili už takmer po tme. Boli sme privítaní dobrou kapustnicou, ktorá každému ulahodila. Veľkým prekvapením bol pre nás príchod riaditeľky DŠU p. Janegovej, ktorá bola zvedavá na naše putovanie. No najväčším zážitkom pre všetkých bol nocľah v pútnickom dome.

3.deň: Skalka n./Váhom – Bojkovice (CZ)
Ráno sme sa ledva pozbierali z postelí, mnohým ani nechutnali raňajky. Nie je sa čo čudovať, veď sme mali za sebou náročné dva dni. Dnes to však mala byť oddychová etapa. Stretnutie sme mali pred pútnickým kostolom sv. Andreja – Svorada a Beňadika, kde sme sa dozvedeli o význame tohto miesta. Potom sme sa presunuli dovnútra na rannú modlitbu. Následne sme sa presunuli do areálu starej Skalky, kde sme si prehliadli kláštor, kostolík a jaskyňu a taktiež sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií. Tu sme sa rozlúčili s našimi dvomi sprievodcami, urobili sme nákup a vydali sa smerom cez Hornú Súču a Biele Karpaty do Žitkovej. Čakal nás hodinový stúpak na Vlčí vrch, ktorý sme tiež zvládli. No to ešte všetci netušili, že nie je posledný. Za hranicami sme si dali kvalitný obed a relax. Potom nasledoval už avizovaný posledný stúpak na našej ceste, po ktorom nás potešil zjazd až do Bojkovíc. Ubytovali sme sa v Eurocampe, kde nám chlapci pripravili večeru na objednávku – palacinky a hotdogy. Podvečer sme sa išli prejsť ku miestnemu kostolu, ktorý ale nebol otvorený, tak sme sa pomodlili aspoň pred ním.

4.deň: Bojkovice – Uherské Hradišťe – Velehrad
Posledná etapa, vrchol našej cesty. Celkom oddýchnutí sme sa po pekných cyklotrasách vydali na Uherský Brod až do Uherského Hradišťa. Ešte pred obedom sme si stihli prezrieť archeologickú lokalitu v časti Sady – pôdorys kostola v tvare gréckeho kríža zo začiatku 9. storočia s baptistériom. Bolo akurát poludnie tak sme sa tu pomodlili modlitbu Anjel Pána. Obedovali sme v záhradnej reštaurácií v centre Starého Města. Potom sme sa spleťou cyklotrás vydali hľadať novú krížovú cyklotrasu, ktorá nás doviedla cez 20 zastavení až pred katedrálu sv. Cyrilaa Metoda na Velehrade. Bol to pre nás nádherný okamih – konečne sme boli na mieste. Urobili sme si prehliadku celého areálu, ktorý sa pripravuje na 1150. výročie príchodu solúnskych bratov na územie Veľkej Moravy. Na záver sme v katedrále pred Pánom predniesli naše prosby. A ešte foto na záver, naložiť bicykle a hurá domov.

Tak takto to približne prebiehalo a čo dodať na záver? Myslím, že táto púť nebola len skúškou našich fyzických a psychických síl, ale najmä jedným veľkým duchovným a cestovateľským zážitkom, ktorý nám síce ubral veľa síl, ale zároveň stmelil rôznorodý kolektív a obohatil srdcia. Za všetkých ďakujem.

Mgr. M. Hoskovec

Druhá úloha

V rámci projektu „Po stopách sv. Cyrila a Metoda“ sme pracovali na 2. súťažnom zadaní s názvom : „Po stopách sv. Cyrila a Metoda a ich žiakov v Žilinskej diecéze.“ Úlohou bolo nájsť aspoň 5 miest spojených s úctou svätcov v rámci diecézy a spracovať ich podobne ako v 1. úlohe.

Naša skupina sa rozhodla časť navrhovanej trasy a zastavení aj zrealizovať. Spoznali sme 8 z celkovo 11 naplánovaných zastavení. Taktiež sme zvolili zaujímavejší spôsob realizácie a úseky sme si rozdelili do viacerých dní. Spolu s nami sa vydali spoznávať naše blízke okolie aj niektorí spolužiaci. Začiatok všetkých našich putovaní bol v Rajci, kde chodíme do školy. Naša cesta smerovala do dvoch dekanátov a šiestich farností. Všade sme sa stretli s ochotou miestnych farárov alebo kaplánov, aby sme získali cenné informácie.

Prvý úsek : Rajec – Veľká Čierna

Tento úsek sme zrealizovali v piatok 22.6.2012 ako pešiu púť. Začiatok našej cesty bol v školskej kaplnke. Potom sme pokračovali cez dolinu Vojtová do Malej Čiernej, po hlavnej ceste do Veľkej Čiernej až do miestneho kostola. Počas cesty sme mali viacero zastavení pri krížoch, kde sme sa vždy pomodlili pripravené modlitby.

Druhý úsek: Rajec – Konská – Rajecké Teplice – Poluvsie

Tento úsek sme zrealizovali v stredu 27.6.2012 ako púť na bicykloch. Aj tento krát sa k nám pripojili ešte ďalší spolužiaci. Začiatok našej cesty bol v Kostole sv. Ladislava pod vitrážou sv. Cyrila a Metoda. S pánom kaplánom sme sa pomodlili a dostali sme požehnanie na cestu. Potom sme pokračovali cez Skotňu - 2. zastavenie pri kríži do Porubskej doliny. Ďalšou zastávkou bol kríž v Kamennej Porube na rázcestí. Odtiaľ sme zišli do obce Konská ku kostolu sv. Kataríny. Tu nám pán kaplán Fábry otvoril kostol a prehliadka mohla začať. Sochy sv. Cyrila a Metoda sme našli hneď, ale nájsť obrazy na strope nám chvíľu trvalo. Zaujímavou je socha sv. Cyrila, ktorý nesie pyxidu s pozostatkami sv. Klimenta cisárovi Hadriánovi do Ríma. Tu sme sa spoločne pomodlili projekty ruženca. V tesnej blízkosti kostola sa nachádza aj budova fary, ktorá má smerom od cesty zaujímavý reliéf zobrazujúci sv. Cyrila a Metoda, ktorí k nám prichádzajú šíriť vieru. Ďalšou zástavkou boli Rajecké Teplice – Kostol Nanebovzatej Panny Márie, kde sa nachádza nenápadný drevený reliéf sv. Cyrila a Metoda na pravej strane od oltára. Tieň kostolíka sme využili na krátke občerstvenie. Pred nami bola posledná časť púte - Kostol sv. Cyrila a Metoda v Poluvsí. Pred sv. omšou sme si stihli pozrieť fotoalbum z prerábky starej školy na kostol, ktorý nám poskytla pani kostolníčka. Sv. omšu slúžil novokňaz Peter Vlasatý, takže na záver sme dostali aj novokňazské požehnanie. Potom nás čakala ešte cesta späť domov.

Tretí úsek: Rajec – Žilina pod katedrálou – Trnové - Závodie

Nasledujúci deň 28.6 2012 sme absolvovali posledný naplánovaný úsek po Žilinskom dekanáte tentokrát na autách s p. kaplánom. Vybrali sme si 3 miesta. Najskôr sme išli k súsošiu patrónov našej diecézy, ktoré sa nachádza pod katedrálnym chrámom. Potom naša cesta smerovala do mestskej časti Trnové, kde nás už čakal novokňaz, rodák odtiaľto. Najskôr sme si boli pozrieť starý drevený Kostol sv. Juraja a dozvedeli sa o ňom niečo. Po krátkej modlitbe sme sa presunuli do nového farského Kostola sv. Cyrila a Metoda, kde nás prekvapila veľkosť a priestrannosť interiéru. Po spoločnej modlitbe desiatku ruženca sme dostali novokňazské požehnanie. Nasledovala ďalšia cesta do Závodia. Pri kaplnke nás už čakal miestny kostolník, ktorý nám so zanietením rozprával o histórií kaplnky sv. Cyrila a Metoda. Po modlitbe a požehnaní sme sa vrátili späť do Rajca.

Aj keď naša púť nebola do vzdialených miest v diecéze, určite každého nejakým spôsobom obohatila.

Správa o prezentácii a vyhodnotení 1. úlohy súťaže „Poznajme patrónov Žilinskej diecézy a spolupatrónov Európy sv. Cyrila a Metoda“

Dňa 15. mája 2012 5-členná skupinka našej školy (2 učitelia: Mgr. M. Hoskovec, PhDr. A. Matejková a 3 žiaci: M. Augustínová z 8.A, L. Škorvánková z kvarty a J. Kšiňan z kvinty) sa zúčastnila prezentácie a vyhodnotenia 1. úlohy na Diecéznom školskom úrade v Žiline. Našou úlohou bolo v stručnej podobe formou prezentácie predstaviť 1. úlohu venovanú životu sv. Cyrila a Metoda a ich životným cestám a miesta, kde pôsobili a žili.
V popoludňajších hodinách sme boli veľmi milo prijatí na pôde DŠÚ, kde nás privítala p. riaditeľka Ing. M. Janegová, ba dokonca prišiel nás pozdraviť aj náš otec biskup T. Galis. Stretnutia sa zúčastnilo 15 skupín, ktoré reprezentovali jednotlivé súťažné školy. Na začiatku každá škola predstavila svoju vypracovanú úlohu, potom nasledovalo vyhlásenie výsledkov, ktoré nás veľmi milo potešilo, pretože naša škola sa umiestnila na 2. mieste. Súťažné práce posudzovala komisia odborníkov, ktorí rozhodli o víťazných miestach. Na 1. mieste sa umiestnila Cirkevná základná škola sv. Margity z Púchova, 2. miesto patrilo nám a na 3. mieste skončila Internátna cirkevná škola sv. Jozefa z Turzovky.
P. riaditeľka všetkých prítomných pozvala na malé občerstvenie, ktoré sme absolvolali počas prestávky. Jej prítomnosť nás potešila, pretože s každou skupinkou sa snažila porozprávať a zároveň prediskutovať aktuálne otázky o našej práci.
O 17. 00 hod. sa konala ešte prezentácia pre verejnosť, kde mali možnosť prísť ľudia, ktorí sa zaujímajú o toto historické obdobie spojené s našimi vierozvestcami. Tu sme mali ešte raz možnosť odprezentovať našu prácu a opäť tejto úlohy sa úspešne zmocnila žiačka M. Augustínová.
Na záver ešte niekoľko pekných slov od p. riaditeľky a samozrejme z našej strany poďakovanie za pozvanie, srdečné privítanie, chutné občerstvenie a taktiež ďakujeme aj za malé darčeky.


Diecézny školský úrad v Žiline vyhlásil diecéznu súťaž

„Poznajme patrónov Žilinskej diecézy a spolupatrónov Európy
sv. Cyrila a Metoda“

pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a sv. Metoda na územie Veľkej Moravy

Naša škola sa zapojla do tejto súťaže. Na jednotlivých úlohách pracuje 11 žiakov a študentov pod vedením 4 pedagógov. Termín ukončenia je plánovaný na február 2013, kedy bude odovzdaný itinerár a podľa neho zrealizovaná púť z Nitry na Velehrad.
Sv. Cyril a Metod vo svojom živote strávili na cestách mnoho týždňov. Dnes by sme tieto vzdialenosti prekonali autom či lietadlom za niekoľko hodín. Je však otázne, či pri takejto rýchlosti sme schopní sa aj zamyslieť nad základnými otázkami života. „Načo žijem a kam sa vlastne uberám?„ Nebolo by vhodné, občas spomaliť a putovať tak ako naši vierozvestcovia? Pomalšie, plne si uvedomujúc svoj životný cieľ?

Ciele súťaže: Súťaž spočíva v splnení troch úloh, ktoré sa dotýkajú:
  1. pôsobenia sv. Cyrila a Metoda v Ázii a v Európe
  2. sv. Cyrila a Metoda v našej diecéze
  3. nášho putovania po Veľkej Morave
1. úloha
Miesta pôsobenia sv. Cyrila a Metoda v Ázii a v Európe

Navrhnúť pútnický zájazd, ktorý by sledoval životné cesty sv. Cyrila a sv. Metoda od narodenia až po ich smrť, príp. časť ich života.
Spracovať najmenej 7 zastavení pútnického zájazdu. Tieto miesta popísať z historického, náboženského, geografického, resp. iného hľadiska. Navrhnúť spôsob dopravy, časový harmonogram a sprievodné aktivity putovného zájazdu.

2.úloha
Sv. Cyril a Metod v našej diecéze

Vypracovať návrh putovania po miestach spojených s úctou sv. Cyrila a sv. Metoda a ich žiakov vo svojej diecéze. Táto cesta môže zachádzať i do susedných diecéz.
Na ceste treba vytýčiť aspoň päť miest. Tieto miesta treba popísať z historického, náboženského, kultúrneho, geografického resp. iného hľadiska, doložiť dokumentáciou spracovanou v digitálnej forme. Navrhnúť spôsob putovania (pešo, bicyklom, autobusom...), časový harmonogram, aktivity počas cesty a pod. Vyzdvihnite aj duchovný prínos putovania pre účastníkov.
Vyššie bodové hodnotenie dosiahnu tie skupiny, ktoré navrhnutú cestu sami zrealizujú a doložia príslušnou fotodokumentáciou, alebo iným preukázateľnými spôsobmi.

3. úloha
Naše putovanie po Veľkej Morave

Zrealizovať putovanie pešo alebo na bicykli, z Nitry na Velehrad, podľa itineráru predloženého vyhlasovateľmi súťaže.
Putovanie popísať a zdokumentovať obdobne ako v úlohe č. 2.

Cenou pre víťazné skupiny je: Pútnický zájazd k hrobu sv. Cyrila do Ríma



Kontakty | Vedenie | Mapa stránok
Katolícka spojená škola | Copyright © 2014
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!