Svätý Ján Mária Vianney

Narodil sa 8. mája 1786 v Durdilly pri Lyone. Mladosť prežil v búrkach Francúzskej revolúcie. Veľmi miloval modlitbu. Túžil stať sa kňazom, ale jeho túžba troskotala na jeho neschopnosti naučiť sa po latinsky. Napriek tomu bol prijatý do seminára. Na základe doporučenia farára Balleya mohol s námahou ukončiť štúdiá. Generálny vikár grenobelského biskupa sa spýtal: "Je Vianney zbožný?" Dostal kladnú odpoveď. "Nuž nech je pripustený k sväteniu. Milosť Božia nahradí, čoho sa mu nedostalo vo vedomostiach." Mal veľkú pravdu. Po vysviacke sa stal kaplánom u farára, ktorý bol jeho učiteľom. Bol obľúbeným duchovným a spovedníkom. Po skorej smrti farára Balleya bol Ján ustanovený za farára v zapadnutej a nábožensky ľahostajnej obci Ars, kde začal svoju veľkú pastoračnú misiu. získal si obyvateľov Arsu; jeho charizmatické vlastnosti - trpezlivosť a obetavosť pri vysluhovaní sviatosti zmierenia - lákali do Arsu stovky ľudí z celého Francúzska; mnohých do Arsu privádzal chýr o jeho zázračnej schopnosti uzdravovania a prorokovania. Žil veľmi skromne. Vo dne v noci bol v spovednici a stál na kazateľnici. Jeho snahu o povznesenie duchovného života ocenil okrem biskupa, ktorý ho vymenoval za kanonika, aj štát tým, že mu udelil Rád čestnej légie r. 1855. Jeho život bol plný utrpenia, závisti neprajných kňazov aj laikov.

Celkom vyčerpaný zomrel 4. augusta 1859. Pius XI. ho r. 1925 vyhlásil za svätého a r. 1929 vyhlásil za patróna farárov a spovedníkov.