Dnes je: Piatok 29. marca 2024, meniny má Miroslav, zajtra bude mať meniny Vieroslava.

Salzburg – Seeham

Vďaka nášmu pánovi dekanovi sme sa v dňoch 9. až 12. júna po druhýkrát zúčastnili zahraničného výletu do rakúskeho mestečka Seeham pri Salzburgu. Účastníkmi tejto exkurzie boli študenti sexty Ľubomír Kosper, Danka Kluchová, Kristína Kmeťová, Barbora Smiešková a Alžbeta Kostolná zo septimy, ako pedagogický dozor PaedDr. Mária Macková a kaplán Mgr. Ján Bittšanský.

Prvý deň nášho výletu bol veľmi náročný. Museli sme zvládnuť sedemhodinovú cestu osobným automobilom. S krátkymi prestávkami sme o siedmej hodine večer pricestovali na miesto nášho pobytu (Seeham). Na tamojšej fare nás privítal pán farár Ladislav Kučkovský a domáci obyvatelia, u ktorých sme strávili nasledujúce dva dni. Študenti boli ubytovaní v rakúskych rodinách. Týmto spôsobom mali žiaci možnosť stretnúť sa s nemeckým jazykom naživo a otestovať si svoje vedomosti a zručnosti (i v dialekte). Domáci Rakúšania boli k našim študentom veľmi milí, pohostinní a trpezliví pri komunikácii v nemeckom jazyku.

Nasledujúci deň sme zahájili sv. omšou, do ktorej sa naši študenti aktívne zapojili. Po raňajkách sme za prítomnosti miestneho hostiteľa absolvovali celodennú prehliadku salzburského Starého mesta a okolia. Za zmienku stoja pamätihodnosti ako napr. Dóm, Kostol sv. Petra, Františkánsky kostol, Mozartov rodný dom, Pevnosť Hohensalzburg, Mőnchsberg, Záhrada zámku Mirabell, Zámok Hellbrunn, Múzeum moderny, Stará a Nová rezidencia, pútnické miesto Maria Plain a. i. Po celodennej prechádzke mestom sme sa všetci zišli na spoločnej večeri u jednej z hostiteľských rodín. Na pozvanie miestneho pána farára sme sa na záver dňa zúčastnili tzv. „Bibelrunde“ – pravidelné stretnutia obyvateľov Seehamu, pri ktorých sa diskutuje o rôznych biblických témach.

Posledný deň nášho pobytu v Seehame sme ukončili opäť sv. omšou a po raňajkách v kruhu našich hostiteľských rodín sme sa rozlúčili. Avšak zahraničná exkurzia sa týmto úplne nekončila. Na spiatočnej ceste sme sa zastavili v bavorskom mestečku Marktl, v ktorom sa nachádza rodný dom emeritného pápeža Jozepha Ratzingera, a následne sme sa presunuli do jedného z najznámejších pútnických miest Nemecka, do mesta Altőttingen – nazývané „náboženské srdce“ Bavorska.

I keď tento zahraničný pobyt bol časovo veľmi obmedzený, študenti si priniesli domov mnoho príjemných spomienok a zážitkov. Spoznali históriu a kultúru mesta Salzburg, oboznámili sa s tradíciami a spôsobom života v rakúskej obci Seeham a predovšetkým mali možnosť precvičiť si používanie nemeckého jazyka (komunikačné zručnosti) v bežnom živote.

Monika Brodňanová, 5.A