Žilina, kostoly a ikony

V piatok 12. októbra 2012 sa triedy kvinta a sexta Katolíckej spojenej školy v Rajci vybrali do Žiliny. Vystúpili sme na zastávke Žilina-Záriečie, pešo sme sa presunuli okolo pamätníka obetiam holokaustu na Dolné Rudiny do Kostola sv. Štefana. Kostol je viac známy pod názvom kostolík v Závodí, hoci Závodie je až za riekou Rajčankou. Tam nás čakal pán kostolník Štefanec, ktorý nám porozprával o histórii kostola, freskách v apside, o tom, ako sa robil archeologický výskum, dokonca nám ukázal vchod do krypty. Dozvedeli sme sa, že Kostol sv. Štefana je najstarším kostolom na území mesta Žilina, má stredovekú výzdobu, ktorá je európskym unikátom, pozreli sme si zamurované ranogotické okná. Len delovú guľu uviaznutú v múre sme nevideli, pretože v takej zime, aká bola v piatok, sa nikomu nechcelo obchádzať obranný múr kostola zvonka.

Potom sme sa presunuli do Kostola obrátenia sv. Pavla – sirotára, kde sme mali sv. omšu, ktorú celebroval kapucín otec Leopold. Počas kázne sme sa dozvedeli i o tom, že sv. J. M. Vianney bol terciánom vo františkánskom ráde.

Po sv. omši sme šli do Diecézneho centra na výstavu ikon, čo bola cieľom našej exkurzie. Prezreli sme si 33 ikon od 11 autorov – ikonopiscov a 1 mozaiku Ryby, ktorej autorkou bolo len 8-ročné dievča. Študentov najviac zaujalo zobrazenie lebky na Ježišovom kríži, ale i symbolika ikon. Tú vysvetľovala aj priložená brožúrka, čo pre nás pripravili organizátori výstavy.