EXKURZIA – BUDIMÍR, KOŠICE.

Posledný aprílový deň sme sa so študentami sekundy, tercie a našimi siedmakmi vybrali smerom na východ. Nie však od raja, ale na východ Slovenska. Naším cieľom bol klasicistický kaštieľ v Budimíre, ktorý patril vetve rodiny Ujházyovcov. V kaštieli je umiestnená pozoruhodná expozícia historických hodín rôznych druhov, tvarov a veľkostí. Nemenej zaujímavý bol aj pánsky bicykel – velosiped a ďalšie predmety strojárenskeho odvetvia. Sprevádzaní vtipným výkladom sme obdivovali interiér kaštieľa s okolitým parkom.

Druhou zastávkou bolo druhé najväčšie slovenské mesto Košice. Na prechádzke po Mlynskej ulici sme sa pristavili pri niekdajšom sídle československého prezidenta Eduarda Beneša – pri Jakabovom paláci. Pozreli sme si historické centrum mesta s najväčším gotickým chrámom na Slovensku – Dómom sv. Alžbety, kde sme sa poďakovali nielen za krásne počasie. V bývalej zvonici chrámu – v Urbanovej veži sme sa dozvedeli o histórii mesta a jeho erbe. V múzeu voskových figurín sme sa pozdravili s Matejom Korvínom a pozreli do očí Andyho Warhola. Pozornému uchu neunikol nemý šepot voskového Rudolfa Šustera o jeho poslednej výprave. V Miklušovej väznici sme zistili, akú krátku cestu mal kat Mikluš zo svojho bytu do práce. Zmeraveli sme hrôzou pri živom výklade pani sprievodkyne o spôsoboch mučenia ( naťahovanie na škripec, lámanie na kolese, či španielsku čižmu). So zatajeným dychom sme pozorovali katove pracovné nástroje – zachované meče, ktorými sa stínali hlavy košických previnilcov. Schladení pobytom v „chládku“ sme vyrazili do rozpálených ulíc na vytúžený čas rozchodu. Po občerstvení v cukrárni a osviežení v Spievajúcej fontáne za doprovodu jemných tónov hudby sme sa stretli pri Štátnom divadle, neďaleko Morového stĺpu so sochou Panny Márie. Nasledovala spiatočná cesta rýchlikom domov. Unavení z celodenného objavovania krásnych vecí sme pod rúškom noci dorazili do Rajca. Jednohlasne sme sa zhodli na tom, že sa do metropoly východného Slovenska ešte vrátime.