Dnes je: Štvrtok 09. mája 2024, meniny má Roland, zajtra bude mať meniny Viktória.

Brusel, Londýn, Paríž

V slnečnú nedeľu dňa 18. 3. 2012 sme sa my, žiaci Katolíckej spojenej školy v Rajci, vydali na týždňový zájazd. Išli sme spoznávať ,,hlavné mesto Európy‘‘- Brusel, jedinečný Londýn a najromantickejšie mesto Paríž.
Po dlhej ceste autobusom sme napokon ráno dorazili do Bruselu. Poprechádzali sme sa cez námestie, na ktorom sa nachádzali sochy: Don Quijote, Sancho Panza, Victor Hugo a ďalšie. Potom sme prešli cez obchodnú pasáž k najkrajšiemu námestiu Európy - Grote Markt. Boli na ňom radnica, kostol a budovy, v ktorých sídlili remeslá. Hneď vedľa námestia sa nachádzala socha, ktorú sme všetci pohladkali pre šťastie, a od nej sme prešli k veľmi známemu Manneken pis - soche cikajúceho chlapca. Ochutnali sme tiež známe pralinky, po ktorých nasledoval krátky rozchod. Po obede sme si pozreli menej významnú sochu Janneken pis - cikajúce dievčatko. Ku koncu dňa sme videli atómium, ktoré bolo veľmi veľké a nablýskané. Večer sme dorazili do Hotela F1 v Dunkerque na okraji Francúzka a ráno smer Anglicko.
Do hlavného mesta Anglicka a celého Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska sme dorazili v utorok, po tom ako sme sa z francúzskeho prístavu Calais prepravili cez prieliv La Manche do anglického Doveru, ktorý nás vítal krásnou scenériou kriedových útesov. Samotnú prehliadku Londýna sme začali v Greenwich. Ako prvý nás zaujal park, cez ktorý sme prechádzali k nultému poludníku. Pri nultom poludníku sa nachádza Greenwich Royal Observatory. Keďže Greenwich bol na konci, mali sme z neho krásny výhľad na panorámu mesta Londýn. Naše kroky potom smerovali do Námorného múzea, k pevnosti Tower of London, Tower Bridge, Národnej galérii (v nej sme mohli obdivovať van Gogove Slnečnice). Potom sme mali 7 hodín rozchod na nákupy na Oxford Street a nakoniec k typickým červeným double-deckerom do St. Paul Cathedral. Na druhý deň sme navštívili zámok Windsor, ktorý je ešte dodnes obývaný. Potom sme sa presunuli do Hampton Court, kde sme najskôr hľadali srdce bludiska a potom oddychovali v krásnych záhradách. Po prehliadke tohto sídla kráľa Henricha VIII. sme sa vyčerpaní vrátili na ubytovňu. Tretí deň sa začal svätou omšou vo Westminister Cathedral. Po nej sme sa prešli ku Westminsterskému opátstvu, budove parlamentu a Big Benu. Prešli sme popri Downing Street a pokračovali cez St.James‘ park ku Buckinghamskému palácu. Odtiaľ sme sa presunuli popri sídle princa Charlesa na Trafalgarské námestie, kde je socha admirála Nelsona, ktorého strážia štyri levy.
V piatok 23. marca sme docestovali do Francúzska. Najskôr sme navštívili Versailles, kde sme mohli vidieť honosné sídlo niekdajšeho francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. Za nádherným zámkom sa nachádzali prekrásne záhrady, kde sme mali možnosť nahliadnuť a poprechádzať sa. V popoludňajších hodinách sme sa presunuli do samotného Paríža - najromantickejšieho mesta Európy. Vybrali sme sa na prehliadku Eiffelovej veže, ktorá bola ešte vyššia, ako mnohí z nás očakávali. Vyviezli sme sa výťahom na najvyššie poschodie veže, kde na nás čakal ohromujúci výhľad na mesto. Mali sme možnosť vidieť pôdorysy mesta a tok rieky Seiny, z čoho boli mnohí z nás uveličení. Nasledujúci deň na nás čakalo múzeum Louvre, kde sme mali možnosť zhliadnuť originál obrazu Leonarda da Vinciho - Mona Lisa. Navštívili sme aj Latinskú štvrť, chrám Notre-Dame, kde sme mali sv. omšu vo francúzštine a oddychovali sme v Luxemburskej záhrade. Neskôr sme videli aj tzv. brucho a ucho Paríža a mali sme dostatok osobného voľna na nákupy. Vo večerných hodinách sme opustili Paríž a vydali sa na spiatočnú cestu domov.
Domov sme sa vrátili unavení celotýždňovým putovaním, ale plní nevšedných zážitkov.

Veronika Babulová, kvarta; Mária Lednická, septima; Simona Turská, septima