Dnes je: Štvrtok 09. mája 2024, meniny má Roland, zajtra bude mať meniny Viktória.

Valašská Belá, Čičmany

Za starými remeslami

Aj v sychravom novembrovom počasí sme sa vybrali na exkurziu. Tentokrát to boli piataci, ktorí majú zaujímavý ,no na vyučovanie náročný predmet - regionálne remeslá. Aby sme si niektoré remeslá alebo ich výrobky prakticky pozreli, vybrali sme sa do Valaskej Belej, kde je sklársky skanzen - "Sklársky sen". Majiteľ skanzenu nám predviedol výrobu skloviny v sklárskej peci a fúkanie skla, ktoré si niektorí žiaci aj vyskúšali. Drobné sklárske výrobky si určite niektorí nájdu aj pod vianočným stromčekom. Vo Valaskej Belej ešte pre nás slúžil svätú omšu v miestnej kaplnke p. kaplán Janko. Dali sme jej prívlastok - mrazivá, lebo na takú zimu v kostole nie sme zvyknutí. Cestou späť sme sa zastavili v expozícií Považského múzea v Čičmanoch, v Radenovom dome. Tu sme obdivovali jednoduchosť, skromnosť a zároveň aj šikovnosť predchádzajúcich generácií a v obchodíku so suvenírmi pomíňali posledné centy za pekné drobnosti.