Dnes je: Nedeľa 23. júna 2024, meniny má Sidónia, zajtra bude mať meniny Ján.

Oswiencim

Dňa 23. 10. 2013 sme sa stretli pred kostolom my z kvarty, sexta, 9. A a 9. B. Tam nás čakal autobus, ktorý nás odviezol na prehliadku koncentračného tábora v poľskom Osvienčime. Cesta trvala približne 3 hodiny, ale v autobuse vládla dobrá atmosféra.
Keď sme prišli do cieľa našej cesty, rozdelili sme sa do dvoch skupín a prehliadka sa začala. Pomocou slúchadiel sme mali sprístupnený výklad sprievodcu. Míňali sme rôzne skupiny, okrem iného aj početnú skupinu z Izraela, ktorá dala najavo svoju príslušnosť krajine i náboženstvu rovnakým oblečením so židovskou hviezdou. Najprv sme boli v tábore v Osvienčime, kde sme videli stopy hrozných činov, ktoré sa na tomto mieste odohrali. Dozvedeli sme sa taktiež o slovenských väzňoch, ktorí tu boli väznení.
Potom nás pán šofér zaviedol aj so sprievodcom do neďalekej Březinky, kde bolo obrovské množstvo jednoduchých veľkých budov, s primitívnymi podmienkami na prežitie. Do niektorých sme vstúpili a len ťažko si vedeli predstaviť množstvo ľudí, ktorí museli byť na tom mieste a bojovať o život. Po prehliadke múzea sme sa zastavili v centre Osvienčimu, kde sme mali rozchod v obchodnom dome. Domov sme prišli plní zážitkov, ale i smútku. Ďakujeme Pánu Bohu za to, čo máme a myslime na ľudí, ktorí sú v núdzi.

L. Špániková, A. Škubová - kvarta


Článok v Rajčan 1/2014

Stiahnuť všetko

Kontakty | Vedenie | Mapa stránok
Katolícka spojená škola | Copyright © 2014
Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!