Dnes je: Piatok 26. apríla 2024, meniny má Jaroslava, zajtra bude mať meniny Jaroslav.

Návšteva hvezdárne v Kysuckom Novom Meste

Dňa 12. 12. 2012 žiaci 4. a 5. ročníka so svojimi triednymi učiteľmi sa vybrali na exkurziu do hvezdárne v Kysuckom Novom Meste. Po príchode do hvezdárne nás milo privítali a oboznámili s nasledujúcim programom. Na začiatku nášho poznávania sme absolvovali prednášku na tému – Slnečná sústava, ktorá bola v rozsahu 1 vyučovacej hodiny. Žiaci pozorne počúvali a občas doplnili výklad prednášky. Bolo jasné, že ich to zaujalo. Po prednáške sme sa rozdelili na 2 skupiny, keďže nás nebolo až tak málo, a 1 skupina sa vydala na prehliadku hvezdárne, resp. do najvyššej miestnosti na poschodí, kde sú umiestnené špeciálne astronomické ďalekohľady. Tu nás privítala ďalšia pani, ktorá nás oboznámila s týmito prístrojmi. Žiaci sa potešili, že mohli vidieť veci určené na pozorovanie vesmíru. Bohužiaľ, pozorovanie oblohy nebolo možné z dôvodu nepriaznivého a chladného počasia. 2. skupina žiakov mala možnosť sa troška rozptýliť, pretože im bol ponúknutý krátky rozprávkový film o Shrekovi, ktorý pozerali cez 3-D okuliare. Mnohým sa to veľmi páčilo a dobre sa pobavili. Pochopiteľne, sme sa vystriedali, aby aj 2. skupina sa dostala k ďalekohľadom. Pred naším odchodom sa mohli žiaci otestovať, keďže sa veľa dozvedeli a čo to i naučili. Pani pracovníčka im dala asi 20 otázok, na ktoré mali odpovedať. Mnohí boli veľmi aktívni a zapájali sa do odpovedí. Po vzdelávacom a poznávacom pobyte v hvezdárni sme nasadli do nášho autobusu a išli naspäť do Rajca. Žiaci boli spokojní a potešení, že mohli prežiť niekoľko hodín mimo školy a určite to bolo pre nich obohatením a zároveň pekným poznávacím zážitkom.

Článok v Rajčan 1/2013