Dnes je: Štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona, zajtra bude mať meniny Miroslav.

Zápis detí do 1. ročníka na Katolíckej spojenej škole v Rajci

Dňa 18. a 19. januára 2013 sa na našej škole uskutočnil zápis do 1. ročníka na školský rok 2013/2014.
Pedagógovia prvého stupňa pripravili slávnostný zápis budúcich prvákov, ktorý sa niesol v duchu ľudových tradícií. Od začiatku sprevádzali predškolákov po jednotlivých stanovištiach dievčatá, deviatačky, v ľudových  krojoch . Deti sa snažili zvládať rôzne úlohy a aktivity, o ktoré nebola núdza.
Najskôr spoznali, čo je to hrnčiarsky kruh a zároveň sledovali, ako sa vyrábajú hlinené hrnčeky. Potom si sami mohli z hliny vyvaľkať a formičkou vykrojiť svoj obľúbený tvar. Následne si pri harmonike zaspievali a zatancovali jednoduchý ľudový tanček.
Svoju zručnosť s prštekmi si mohli preveriť v ďalšej triede, kde tvorili s drôtikom – vymodelovali geometrické tvary a čísla. Čakala ich tu aj krásna čipka, no nielen originál, ale aj na papieri. Pri obťahovaní a kreslení rôznych tvarov pani učiteľka overovala napr. správne držanie pastelky, poznanie farieb a podobne.
Na rad prišla aj ľudová slovesnosť. Deti hádali hádanky, hovorili vyčítanky a pomenúvali rozprávkové bytosti.  Pri každom stanovišti boli deti odmenené peknými darčekmi a samozrejme fotografiou, ktorá im bude pripomínať túto milú udalosť.
Kým predškoláci absolvovali všetky úlohy a aktivity, rodičia vybavili samotný zápis.
Čakanie na svoje ratolesti im spríjemnilo malé občerstvenie a sledovanie prezentácie zo života školy.
To bol v krátkosti náš zápis budúcich prváčikov. Veríme, že zažili skvelú atmosféru a už sa tešia na nový školský rok. Tak dovidenia v septembri!

Mgr. Jana Barteková

Článok v Rajčan 3/2013