Dnes je: Štvrtok 25. apríla 2024, meniny má Marek, zajtra bude mať meniny Jaroslava.

Divadelné predstavenie Lakomec

Dňa 28.9.2012 sa 80 študentov z kvinty, sexty a septimy nášho osemročného gymnázia zúčastnilo divadelného predstavenia Lakomec v Mestskom divadle v Žiline.

Lakomec je jednou z najslávnejších komédií francúzskeho dramatika J. B. P. Moliéra. Hra nestratila svoju platnosť ani po takej dlhej dobe od svojho vzniku. Moliér v nej odsudzuje lakomstvo, chamtivosť, lásku k peniazom, ktoré sú aktuálnymi témami aj v dnešnom svete. Režisér hru čiastočne upravil. Najväčší odklon od pôvodného textu je v tom, že dej sa neodohráva v Paríži, ale na lodi zakotvenej v prístave. Tento odklon môže symbolizovať dnešných zbohatlíkov, ktorí vlastnia obrovské jachty.< br/> Lakomý Harpagon sa snaží neustále zarábať peniaze, hoci ich už má dostatok. Deťom hľadá finančne najvýhodnejších partnerov. Dcére Elize vyberie za manžela starého Anzelma len preto, že nežiada od neho veno. Sám sa rozhodne oženiť s chodobnou Mariannou, lebo je skromná a nenáročná. Lenže Mariannu miluje aj jeho syn Cléante. Cléantovi pomôže jeho oddaný sluha, ktorý nájde Harpagonov poklad. Lakomec upodozrieva z krádeže každého. Nakoniec mu to Cléante vysvetlí a dohodne sa s lakomcom Harpagonom na výmene pokladu za Mariannu. Všetci sú šťastní a spokojní, Harpagon má svoj poklad a Cléante zasa Mariannu.

Väčšine študentov sa predstavenie páčilo. Tí z nich, ktorí si pôvodné dielo už skôr prečítali, postrehli zmeny, ktoré režisér urobil. Z divadla sme odchádzali všetci spokojní. Už po predstavení sa viacerí študenti vyjadrili, že podobné predstavenia by sme mohli navštevovať aj častejšie.