Dnes je: Štvrtok 25. apríla 2024, meniny má Marek, zajtra bude mať meniny Jaroslava.

Integrované kariérne poradenstvo

Jeden z najdôležitejších krokov mladých ľudí je rozhodovanie sa o svojej budúcej profesii. Aj z našej školy odchádzajú každoročne žiaci a študenti na stredné a vysoké školy. „Kam ísť? Ktoré povolanie je pre mňa vhodné?“ Niektorí mladí ľudia majú v tejto otázke jasno, iní sa zamotajú do svojich myšlienok a dlho sa nevedia rozhodnúť. Preto k nám v tomto období prichádzajú pracovníci centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, aby žiakov ôsmeho ročníka a študentov sexty otestovali a na základe výsledkov testov im pomohli nájsť správny smer zameraný na ich budúcu profesiu.

Žiaci ôsmeho ročníka už absolvovali testovanie 19. apríla. Študenti sexty ho absolvujú 21. júna. Testovanie prebieha počas dopoludňajších hodín pomocou rôznych súborov testov zameraných na osobnosť, kognitívny vývin či profesionálnu orientáciu. Odborníci vychádzajú aj z dotazníkov, vypísaných rodičmi, vďaka ktorým sa zisťujú záujmy, schopnosti, ašpirácie a doterajšie študijné výsledky žiakov. Na záver sa všetky dáta vyhodnotia. Po vyhodnotení budú nasledovať individuálne konzultácie, počas ktorých sa budú žiakom a študentom odborní pracovníci individuálne venovať a spoločne navrhnú najprijateľnejšiu cestu pre budúce povolanie. Keďže naši gymnazisti sa musia už v sexte rozhodnúť aký seminár (súvisiaci s výberom vysokej školy) budú navštevovať v septime, individuálne konzultácie s pracovníkmi centra prebehnú ešte v tomto školskom roku. Terajší ôsmaci budú mať individuálne konzultácie až v deviatom ročníku, kedy sa budú definitívne rozhodovať na akej strednej škole chcú pokračovať.

Duchu svätý, buď našim žiakom a študentom nápomocný pri výbere správnej cesty.

Mgr. Jana Kšiňanová PhD.