Dnes je: Štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona, zajtra bude mať meniny Miroslav.

Indiánsky deň

TV piatok 8. júna 2012 prežili naši prímani netradičný indiánsky deň. Všetko začalo na hodinách slovenského jazyka porovnávaním života indiánskej a súčasnej rodiny. Študentov zaujal život indiánskych detí a ich škola, a preto sme sa po dohode s p. profesorkou triednou, ostatnými vyučujúcimi a pánom riaditeľom rozhodli pripraviť im v jeden deň indiánsku školu. Študenti sa rozdelili do skupín a v rámci projektu dostali za úlohu zistiť čo najviac informácií o každodennom živote Indiánov, o tom, odkiaľ a kedy prišli Indiáni, o umení Indiánov, ich remeslách a náboženstve, zisťovali slová, ktorými Indiáni obohatili našu slovnú zásobu.
Počas dvojtýždňovej práce študenti „vyrabovali“ z miestnych knižníc knihy o Indiánoch, gúglili na internete, listovali v slovníkoch, pripravovali prezentácie pre ostatných spolužiakov. Nezaháľali ani vyučujúci. Každý, kto v piatok podľa rozvrhu učil v príme, si pripravil špeciálnu indiánsku hodinu.
A tak prišiel deň D – indiánsky deň, počas ktorého študenti sedeli oblečení v indiánskom na karimatkách buď v triede alebo vo farskej záhrade. Na hodine výtvarnej výchovy vyrábali špeciálne indiánske náramky, na telesnej výchove museli preukázať indiánske zručnosti v stavbe típí, lovení rýb, obratnosti v preliezaní rebríka..., zažili hodinu indiánskej matematiky, na ktorej sa zoznámili s rovnostranným trojuholníkom v netradičnom podaní, na slovenčine prezentovali svoje projekty a tie potom na ďalšej hodine museli preložiť do angličtiny.
Výsledky ich práce – projekty si môžu ostatní študenti pozrieť na nástenkách na 2. poschodí budovy školy. A to najlepšie – zážitok z indiánskej školy – nám nikto nevezme.